Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła

Neoromański kościół z XIX wieku to jeden z ciekawszych zabytków w okolicach Rowów, przykuwający uwagę wielu turystów. Chluba Rowów została wzniesiona na wzgórzu, nieopodal budynku obecnego kościoła. Wykonana została z głazów ciosanych, pochodzących z niewielkiej Kamiennej Wyspy (z pobliskiego jeziora Gardno). Przy budynku znajduje się drewniana dzwonnica.

Co ciekawe, zabytek może poszczycić się wieloma legendami o swoim powstaniu, wciąż przekazywanymi turystom czy też młodszym pokoleniom. Jedna z historii głosi o diable budującym most pomiędzy Gardem Wielkim a Rowami dla pastora, aby miał bliżej do świątyni. Gratyfikacją za budowę miała być dusza pastora, który w ostatnim momencie przeraził się skutkami decyzji i zaalarmował żonę. Wybranka pastora obudziła koguta, aby ten zapiał w środku nocy i wystraszył diabła. Stworzenie z piekieł ze strachu zrzuciło ładunek kamieni w dół, w ten sposób tworząc Kamienną Wyspę.

Charakterystyczny wygląd, dawny klimat i bogata historia tego miejsca sprawiają, że nie może go zabraknąć w planach do zwiedzania.

Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, zobacz gdzie w Rowach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.
  • Ulica
    Kościelna 10
    Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła mieści się przy ulicy Kościelna 10 w Rowach
  • 76-212 Rowy
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij