Muzeum Kultury Ludowej Pomorza

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie jest oddziałem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Oferuje możliwość zwiedzania odnowionych zabytkowych obiektów budownictwa wiejskiego, wzniesionych w konstrukcji szkieletowej, znajdujących się w samym środku wsi, która znajduje się 14 km od Słupska oraz 13 km od morza.

Kraina w kratkę bo tak można nazwać tę wieś, w której zachowała się niemal cała zabudowa mieszkalna i gospodarcza z konstrukcją szkieletową. W Swołowie znajduje się ok. 70 chat z ciemnym szkieletem, białymi ścianami i czerwoną dachówką. Najstarszą budowlą jest kościół pw. Wniebowzięcia NMP, z przeł. XIV i XV wieku. Budowla była jednak wielokrotnie przebudowywana.

W muzeum znajduje się również Muzealna Zagroda "Albrechta", powstała w XIX i XX wieku. Najstarszą budowlą w zagrodzie jest ryglowa stodoła z 1854 roku. Budynek mieszkalny nie posiada informacji określających jego powstanie, choć przypuszczalnie była to również połowa XIX wieku. Cały region od kilku lat z uwagi na malowniczo wyglądające domy bywa nazywany potocznie właśnie "krainą w kratkę".

W całym kompleksie odbywają się cykliczne imprezy, takie jak:

 • "Szparagowe Święto",
 • "Dziecięca Zagroda" czyli spotkania edukacyjno-artystyczne dla dzieci,
 • "Plener Kowalski", organizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Forum Kowalskie,
 • "Babie Lato", podczas którego rozgrywany jest konkurs na najlepszą domową nalewkę,
 • "Na św. Marcina najlepsza pomorska gęsina", przyciągająca smakoszy gęsiego mięsa z całego kraju.
Muzeum Kultury Ludowej Pomorza adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, zobacz gdzie w Rowach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Kultury Ludowej Pomorza.
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Redakcja serwisu www.rowy.org.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 4-8 zł
  Muzeum Kultury Ludowej Pomorza cena biletu ulgowego: 4-8 zł
 • 6-12 zł
  Muzeum Kultury Ludowej Pomorza cena biletu normalnego: 6-12 zł
 • 31 zł
  Muzeum Kultury Ludowej Pomorza cena biletu rodzinnego: 31 zł
 • Grupowy od 6 zł/os.
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij