Muzeum Pomorza Środkowego

Muzeum Pomorza Środkowego to jedna z najważniejszych instytucji muzealnych na całym polskim Pomorzu - nie tylko w jego środkowej części. Przedstawia dzieje i kulturę zarówno polskich osadników, którzy przybyli na te tereny po 1945 roku, jak i historię ludności rdzennej: od obywateli Prus po wspólnoty plemienne w średniowieczu. Szczególny nacisk położony jest na pomorską dynastię Gryfitów (na placu stoi pomnik księcia Bogusława X) i miasto Słupsk.

Bardzo ważną część muzealnej ekspozycji stanowią dzieła sztuki. Wyróżnia się tutaj stała wystawa poświęcona życiu i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. Kolekcję tworzy blisko 120 obrazów (portrety, rysunki, pejzaże) oraz liczne zdjęcia, listy czy pierwsze wydania napisanych przez Witkacego książek.

Muzeum Pomorza Środkowego ma swoją siedzibę w kilku historycznych budowlach nad Słupią. Zabytkowy kompleks, do którego należałoby dodać jeszcze pobliski kościół św. Jacka, tworzą:

 • Zamek Książąt Pomorskich - wystawy stałe i restauracja “Piwnica Anna de Croy”;
 • Spichlerz Richtera - różnorodne tematycznie wystawy czasowe i herbaciarnia;
 • Brama Młyńska - pracownie konserwatorskie;
 • Dworek - biura administracji i biblioteka z czytelnią;
 • Młyn Zamkowy - wystawy stałe.

Terenowymi oddziałami słupskiego Muzeum Pomorza Środkowego są Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Placówka posiada także ofertę edukacyjną: od szkolno-akademickich wykładów, po tematyczne warsztaty - głównie plastyczne - kierowane przede wszystkim do młodzieży szkolnej.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zwykle jest czynne od środy do niedzieli w godzinach 10:00-16:00. W jeden dzień tygodnia, najczęściej w sobotę, zwiedzanie ekspozycji stałych jest bezpłatne.

Muzeum Pomorza Środkowego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Pomorza Środkowego, zobacz gdzie w Rowach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Pomorza Środkowego.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Pomorza Środkowego. Redakcja serwisu www.rowy.org.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 8 zł
  Muzeum Pomorza Środkowego cena biletu ulgowego: 8 zł
 • 12 zł
  Muzeum Pomorza Środkowego cena biletu normalnego: 12 zł
 • Grupowy 6
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij