Ruchome wydmy

Jedyne w naszym kraju skupisko ruchomych, nadmorskich wydm, które tworzą niesamowite krajobrazy, przypominające pustynię. Najwyższa jest wydma Łęcka o wysokości 42 m n.p.m. Czasem, Słowińskie wydmy nazywa się też Białymi Górami.

Wydmy powstają poprzez przemieszczanie się piasku (deflacja) lub osadzanie piasku (akumulacja). Przemieszczanie wydm nie jest jednakowe.

W zachodniej i wschodniej części Mierzei Łebskiej wydmy są mniej ruchliwe do ok. 3 metrów na rok. W środkowej części na odcinku długości około 5 km i szerokości 1 km, wydmy przesuwają się średnio o 2 do 10 metrów rocznie. Wiatr przesuwa wydmy w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim, w wyniku czego jezioro Łebsko stopniowo zmniejsza swoją powierzchnię.

Jak dostać się do wydm? Z parkingu ulokowanego przed samym wejściem do Słowińskiego Parku Narodowego, przez który prowadzi droga, do wydm jest ok. 7,5 km. Na miejsce dotrzeć można: pieszo, rowerem (własnym lub wypożyczonym), statkiem płynącym przez Jezioro Łebsko lub melexem.

Ruchome wydmy adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Ruchome wydmy, zobacz gdzie w Rowach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Ruchome wydmy.
  • Ulica
    Słowiński Park Narodowy
    Ruchome wydmy mieści się przy ulicy Słowiński Park Narodowy w Rowach
  • 84-360 Łeba
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij