Wyprawy na dorsza

Szybkie, ruchliwe i niezwykle żarłoczne - polują głównie na inne ryby, jednak nie pogardzą żadnym innym mięsem, które zmieści im się do pyska. Tak opisują pokrótce bałtyckiego dorsza przyrodnicy i rybacy, którzy spędzili na morzu wiele lat.

Drapieżnika da się złowić na wędkę choćby i z plaży bądź któregoś molo, jednak największe sztuki - do ok. 130 centymetrów długości i 20 kilogramów wagi - pływają raczej w głębszych wodach, na pełnym morzu. Nic dziwnego, że niektórzy rybacy organizują dla turystów rejsy połowowe, w trakcie których dorsz jest głównym celem.

Kto jest w Ustce i ma nieodpartą ochotę na taką wyprawę, może poszukać np. kutrów o oznaczeniach UST-101 i UST-142, które zazwyczaj bazują przy zachodnim nabrzeżu tutejszego portu. Ich właściciele organizują rejsy na łowiska położone ok. 20 kilometrów od wybrzeża. Standardowy połów trwa ok. 8 godzin, choć szczegóły (i ceny) wędkarskiej wycieczki ustalane są indywidualnie.

Organizatorzy dbają o ubezpieczenie, prowiant, opłaty za pozwolenie i niezbędny sprzęt. Mniej doświadczeni wędkarze mogą liczyć na krótki i efektywny kurs skutecznego łowienia dorszy z łodzi, która dryfuje daleko na Bałtyku.Kuter UST-101, wyprodukowany przez stocznię Simishamn w Szwecji, może zabrać na pokład do 12 osób. Długość łodzi to 11,92m, szerokość do 4,18m, zanurzenie maksymalne do 1,2m. Jednostka posiada systemy ułatwiające nawigację, namierzanie ławic oraz zwiększające bezpieczeństwo. UST-142 posiada podobne parametry.

Wyprawy na dorsza adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Wyprawy na dorsza, zobacz gdzie w Rowach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Wyprawy na dorsza.
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij