Kamienna wyspa

Przez Słowiński Park Narodowy wiedzie szereg świetnie oznakowanych szlaków turystycznych, m.in. czerwony między Łebą a Rowami (36 km), zielony z Rowów do jeziora Dołgie Małe (18 km), zielony z Łeby do Wydmy Łąckiej (18 km), żółty z Łeby do Gardny Wielkiej (39 km) z przystankami m.in. nad jeziorem Łebsko i jeziorem Gardno z Kamienną Wyspą, na jakiej według ludowych podań odcisk swego kopyta miał zostawić sam diabeł.

Pewnego razu czart miał pomagać księdzu ze Smołdzina wybudować nowy, kamienny kościół na miejscu starego, drewnianego, który trafiony piorunem, spalił się podczas burzy. Diabeł chciał za to duszy biednego duchownego, który widząc, że ludzie ze wsi wracają do pogańskich wierzeń, gotów był zaprzedać duszę, byle tylko czym prędzej stanęła we wsi nowa świątynia.

Postawił jednak diabłowi warunek: kościół ma zostać wybudowany w ciągu jednej nocy, a kamień do budowy ma pochodzić z Tatr. Natrudził się czart i gdy nad ranem leciał wycieńczony nad jeziorem Gardno, zapiał kur. Wówczas diabeł upuścił kamień z odciskiem swego kopyta, a we wsi rozległ się huk. Na jeziorze powstała natomiast Kamienna Wyspa. Czart zniknął, a ksiądz został z materiałem na kościół, zebranym w wodzie.

Obecnie możemy podziwiać tę niewielką wysepkę, która wygląda niezwykle widowiskowo, z brzegu. Wyspę kamienną swoją ochroną obejmuje dziś ścisły rezerwat faunistyczny, zajmujący powierzchnię 0,16 ha. Wszystko to w celu dbania o nienaruszone miejsca lęgowe kormorana czarnego i mewy srebrzystej.

Dodaj opinię

Skrawek stałego lądu na Jeziorze Gardno, o powierzchni niespełna 0,16 ha, który upodobały sobie dzikie kormorany czarne i mewy srebrzyste. Ze względu na tereny lęgowe tych ptaków, utworzono tutaj ścisły rezerwat. Z powstaniem Kamiennej Wyspy wiążą się fantastyczne legendy. Ponoć sam diabeł zostawił na miejscowym kamieniu odcisk swojego czarciego kopyta.

Kamienna wyspa adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Kamienna wyspa, zobacz gdzie w Rowach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Kamienna wyspa.
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Kamienna wyspa opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij