Muzeum Pomorza Środkowego

Muzeum Pomorza Środkowego to jedna z najważniejszych instytucji muzealnych na całym polskim Pomorzu - nie tylko w jego środkowej części. Przedstawia dzieje i kulturę zarówno polskich osadników, którzy przybyli na te tereny po 1945 roku, jak i historię ludności rdzennej: od obywateli Prus po wspólnoty plemienne w średniowieczu. Szczególny nacisk położony jest na pomorską dynastię Gryfitów (na placu stoi pomnik księcia Bogusława X) i miasto Słupsk.

Bardzo ważną część muzealnej ekspozycji stanowią dzieła sztuki. Wyróżnia się tutaj stała wystawa poświęcona życiu i twórczości Stanisława Ignacego Witkiewicza. Kolekcję tworzy blisko 120 obrazów (portrety, rysunki, pejzaże) oraz liczne zdjęcia, listy czy pierwsze wydania napisanych przez Witkacego książek.

Muzeum Pomorza Środkowego ma swoją siedzibę w kilku historycznych budowlach nad Słupią. Zabytkowy kompleks, do którego należałoby dodać jeszcze pobliski kościół św. Jacka, tworzą:

 • Zamek Książąt Pomorskich - wystawy stałe i restauracja “Piwnica Anna de Croy”;
 • Spichlerz Richtera - różnorodne tematycznie wystawy czasowe i herbaciarnia;
 • Brama Młyńska - pracownie konserwatorskie;
 • Dworek - biura administracji i biblioteka z czytelnią;
 • Młyn Zamkowy - wystawy stałe.

Terenowymi oddziałami słupskiego Muzeum Pomorza Środkowego są Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie oraz Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Placówka posiada także ofertę edukacyjną: od szkolno-akademickich wykładów, po tematyczne warsztaty - głównie plastyczne - kierowane przede wszystkim do młodzieży szkolnej.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zwykle jest czynne od środy do niedzieli w godzinach 10:00-16:00. W jeden dzień tygodnia, najczęściej w sobotę, zwiedzanie ekspozycji stałych jest bezpłatne.

Dodaj opinię

Placówka przedstawiająca burzliwe dzieje regionu, różnorodną kulturę jego mieszkańców oraz pokaźną kolekcję dzieł sztuki. Wyjątkowo bogaty jest zbiór dotyczący Witkacego. Muzeum mieści się w kilku zabytkowych budynkach, wybudowanych na przestrzeni dziejów nad Słupią, m.in. w Zamku Książąt Pomorskich, Bramie Młyńskiej, Spichlerzu Richtera czy Młynie Zamkowym.

Muzeum Pomorza Środkowego adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Muzeum Pomorza Środkowego, zobacz gdzie w Rowach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Muzeum Pomorza Środkowego.
 • Dostępne w deszczową pogodę
Ceny biletów / cennik wejść do Muzeum Pomorza Środkowego. Redakcja serwisu www.rowy.org.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich aktualność.
 • 8 zł
  Muzeum Pomorza Środkowego cena biletu ulgowego: 8 zł
 • 12 zł
  Muzeum Pomorza Środkowego cena biletu normalnego: 12 zł
 • Grupowy 6
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Muzeum Pomorza Środkowego opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij