Port

Jeden z największych portów handlowo-rybackich i sportowo-turystycznych w Polsce. Statki praktycznie wszelkiego typu wykorzystują ujście Słupi co najmniej od 1337 roku. Początkowo ustecki port pełnił rolę służebną dla przystani w Słupsku - to zmieniło się w XVI wieku, kiedy zaprzestano holowania dużych statków po rzece.

W tym samym stuleciu port w Ustce poważnie ucierpiał w wyniku gwałtownych sztormów. O jego odbudowie i poważnej modernizacji zdecydował pod koniec XVIII w. król Prus Fryderyk Wilhelm II. Swego czasu w miejscowości liczącej ok. 50 mieszkańców działało aż 6 tawern portowych. W XIX i XX wieku przystań systematycznie rozbudowywano - aż do 1939 r., kiedy Gdańsk znalazł się w granicach III Rzeszy. Pamiątkami z dawnych czasów w porcie są m.in. Czerwona Szopa, zabytkowy, dawny ceglany spichlerz na rogu ul. M. Zaruskiego (dziś karczma) czy zabytkowy magazyn spirytusu.

Dziś Ustka jest domową przystanią dla ok. 60 rybackich kutrów i szeregu innych jednostek - głównie pasażerskich statków wycieczkowych. Port może przyjąć jednostki o maksymalnej długości 58 metrów, szerokości 11,5 m i zanurzeniu do 4,5 m. Wzmocnione nabrzeża na obu brzegach rzeki - w znaczącej części o rybackim charakterze - mają w sumie niemal 3,5 kilometra długości. Wejście do portu wyznaczają betonowe falochrony (303 i 420 m), chętnie wykorzystywane przez turystów jako molo spacerowe. W głównym kanale nabrzeża dzieli od 40 do 28 metrów.

Dodatkową atrakcją w porcie w Ustce jest nowa (oddana do użytku w 2013 r.) kładka, zaprojektowana z myślą o ruchu pieszych, rowerzystów i pojazdów służb ratunkowych. Obrotowy most zastąpił przeprawę promową. Konstrukcja wytrzymuje obciążenie do ok. 30 ton. Kładka ma 3,5 m szerokości i 53 m długości. Otwarcie wejścia do portu dla statków lub odwrotnie - otworzenie mostu - zajmuje ok. 2 minut.

Dodaj opinię

Jeden z najważniejszych portów morskich na całym polskim wybrzeżu. Port u ujścia Słupi powstał już w I połowie XIV wieku. Służy przede wszystkim rybakom, choć wpływają tutaj i cumują również jednostki innego typu - w tym statki pasażerskie. Na terenie portu w Ustce znajduje się całkiem sporo interesujących pomników i zabytków, które z pewnością warto zobaczyć.

Filmowaniem Portu w Ustce może zająć się firma KM Studio kamerzysta na wesele Wrocław

Port adres. Sprawdź jak dojechać samochodem czy autokarem, jak dojść na pieszo. Znajdź parking wybierając się do Port, zobacz gdzie w Rowach zaparkować samochód lub autokar. Lokalizacja, mapa dojazdu z oznaczeniem Port.
 • Telefon
  Zadzwoń i dowiedz się więcej o Port - telefon: +48598144430
 • Telefon 2 +48 598 144 533
 • E-mail
  kpustka@umsl.gov.pl
  Adres email Port: kpustka@umsl.gov.pl
 • Ulica
  Marynarki Polskiej 3
  Port mieści się przy ulicy Marynarki Polskiej 3 w Rowach
 • 76-270 Ustka
Co myślicie, czy polecacie, czy warto zobaczyć - odwiedzić: Port opinie pozostawione przez internautów. Czy warto z małymi dziećmi - jaka jest Wasza opinia?
Ocena
Polecane dla:
Dla dwojga
Dla dzieci
Dla dorosłych
Dla seniorów
Podziel się
Udostępnij znajomym
Udostępnij